Ezelopvang blij met kastanjehouten hekken
Al bijna twintig jaar vangt de Ezelsociëteit in Zeist ezels op die een nieuwe plek nodig hebben omdat de ezels worden verwaarloosd, in beslag zijn genomen of omdat de mensen bij wie ze woonden oud zijn.
Om het jaar moesten grote stukken hek vervangen omdat de bewoners er voortdurend aan knaagden. Directeur Hans Signer vertelt dat het probleem is opgelost met de nieuwe kastanjehouten hekken van Van Vliet. “De nieuwe hekken zien er heel chic uit.”
Nieuw parcours
“De ezels laten het kastanjehout met rust, waarschijnlijk vinden ze het niet lekker. De ervaring leert dat bijna alle dieren niet aan kastanjehout knagen. De duurzame hekken zijn aangeschaft met steun van donateurs en door fondsenwerving. “We hebben met het vervangen van de hekken, meteen het buitenterrein anders ingericht. De route van de drinkbak naar het hooi is een veel langere wandeling geworden. Het nieuwe parcours zorgt voor meer afleiding en beweging, dat is goed voor het welzijn van de ezels. Het was even wennen, maar de meeste ezels vonden snel hun weg in het nieuwe Donkey Paradise”, vertelt Hans.
Opvangplek
“De jonge ezels krijgen weer een nieuw huis als ze weer opgeknapt en goed gezond zijn”, legt Hans uit. “De oudere ezels waar veel aan mankeert blijven hier de rest van hun leven. Op het moment hebben we achttien ezels en zijn er nog acht aangemeld die een dezer weken binnenkomen. Meestal lopen er hier wel tot dertig ezels rond.”
Steun van vrijwilligers
Hans kan zijn creativiteit goed kwijt bij de Ezelsociëteit. “Het samenspel tussen ezels en mensen is leuk. Gelukkig kan ik altijd rekenen op ondersteuning van vrijwilligers die er veel plezier aan beleven om een handje te helpen. Dat zijn er normaal minimaal acht per dag, maar in coronatijd zitten we op vier omdat de ruimte te klein is om voldoende afstand te houden. Veel vrijwilligers kijken er erg naar uit, daarom verdelen we het zo dat iedereen toch wel een dag in de week terecht kan. In het voorjaar moesten we dicht en dat was lastig, ook omdat we het moeten hebben van bezoekers die doneren.” Bezoekers kunnen dan nog wel op de website terecht die ook door een vrijwilliger wordt bijgehouden, maar een wandeling maken met een ezel maken of het nieuwe Donkey Paradise bewonderen kan dan even niet.
De pompkelder van het zwembad was ook aan vervanging toe. “Een deksel midden in het straatwerk vond ik niet mooi. Ik bedacht er een hokje omheen te laten maken. Het hokje werd een kioskje en uiteindelijk is het onze duurzame buitenbar De Oehoe geworden. Het was een enorm fijne samenwerking met de jongens van Van Vliet! Het is echt een plaatje geworden, helemaal gemaakt van kastanje en douglas. Hoewel we tijdens de eerste lockdown aan het begin van 2020 wel een beetje buikpijn hadden, stond de telefoon roodgloeiend toen alles weer open mocht. Uiteindelijk hebben we een hartstikke druk hoogseizoen gehad omdat veel mensen in Nederland op vakantie zijn gegaan. Van het nieuwe recreatiegedeelte en de sfeervolle buitenbar hebben al heel wat gasten kunnen genieten.”
RCN Vakantiepark Het Grote Bos bestaat al meer dan 65 jaar en heeft haar sporen wel verdiend. “De parken van Recreatiecentra Nederland (RCN) onderscheiden zich doordat deze op de meest bijzondere plekjes in Nederland zitten. Het Grote Bos heeft 80 ha natuur waarin je kunt recreëren, zo dicht bij de Randstad is dat uniek”, zegt Timo. “Lang geleden was het een van de rijkste landgoederen waarover op zondag ritjes met paard en wagen werden gemaakt. Uit die tijd stammen onze oude beukenlanen en veel dikke oude bomen. We vallen nu onder Natura 2000. In Natura 2000-gebieden worden bepaalde dieren, planten en hun natuurlijke leefomgeving beschermd om de biodiversiteit (soortenrijkdom) te behouden. Wij dragen hieraan bij door bijvoorbeeld CO2 te reduceren. We werken met kastanjehout van Van Vliet dat op hakhout gegroeid is. Hun kastanjehouten palen komen op het hele park terug. Net als de houten armaturen met vleermuisvriendelijke verlichting en waar gewone verlichting nodig is, laag bij de grond zodat de nachtdieren er geen last van hebben. Wij verhuren deze natuur en doen er alles aan om onze footprint en die van onze gasten zo klein mogelijk te houden. Met goede professionals zoals Van Vliet kunnen we lekker schakelen. Het Grote Bos is een beetje de demotuin van Van Vliet, dat vind ik wel mooi.”
Afgelopen jaar werden in Rotterdam 10 wormenhotels geplaatst in verschillende wijken. Dit jaar zullen er nog 100 bij gaan komen en worden gebouwd met duurzaam hout van Van Vliet. Waarom vind je deze wormenhotels in Rotterdam?